Politiikka
3.2.2017 16:37 ・ Päivitetty: 3.2.2017 17:00
Kiuru ei yllättäen olekaan ehdolla SDP:n puoluevaltuuston johtoon
SDP:n puoluekokous valitsee huomenna lauantaina varapuheenjohtajat viiden ehdokkaan joukosta. Varapuheenjohtajiksi ovat ehdolla kansanedustajat Maarit Feldt-Ranta, Sanna Marin ja Ville Skinnari. Nykyisistä varapuheenjohtajista jatkoa hakee vain Marin. Hänen lisäkseen varapuheenjohtajina toimivat nyt Antti Lindtman ja Krista Kiuru.
Kaakkois-Suomen sosialidemokraattien puheenjohtaja Teemu Hirvonen sekä Lieksan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ari Marjeta ovat myös ehdokkaiden joukossa.
Puoluevaltuuston johtoon ovat ehdolla kansanedustajat Tarja Filatov (kuvassa) ja Sirpa Paatero. Filatov on nykyisin valtuuston puheenjohtaja. Kolmas ehdokas on satakuntalainen pääluottamusmies Tommi Raunela.
Alun perin kokoussalissa ilmoitettiin, että kansanedustaja Krista Kiuru pyrkisi puoluevaltuuston puheenjohtajaksi. Hän on ollut spekulaatioissa esillä tehtävään. Yllättäen hetkeä myöhemmin kerrottiin, että Kiuru ei olekaan ehdolla vaan ehdokkaana puheenjohtajaksi onkin Tommi Raunela.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
3.2.2017 13:46
Jännitys tiivistyy, kun Lahden draama huipentuu — ”Kunnolla polttelee, että pitäisi päästä pönttöön puhumaan”
Politiikka
3.2.2017 12:21
SDP ilmoitti, koska puolue nimeää ehdokkaansa presidentinvaaleihin
Politiikka
3.2.2017 11:36
Rinteeltä vaihtoehto Sipilän hallituksen ”älyttömälle politiikalle”: ”Määrätietoista työtä inhimillisen Suomen puolesta”
Politiikka
3.2.2017 11:27
Rinne toivoo neuvoa-antavaa jäsenäänestystä puheenjohtajan valintaan