Politiikka
7.2.2018 16:38 ・ Päivitetty: 7.2.2018 16:38
Kokoomuksesta hypitään lobbarin leipiin omalla ilmoituksella – konkari hermostui: ”Ei saa olla läpihuutojuttu”
Keskustan pitkäaikainen kansanedustaja Sirkka-Liisa Anttila on huolissaan siitä, millaisilla perusteilla kansanedustajat pyrkivät nykyisin lähtemään kesken vaalikauden muihin tehtäviin.
– Kansanedustaja saa vaaleissa kansalta imperatiivisen mandaatin, jonka purkaminen ei saa olla läpihuutojuttu. Kansanedustajan toimesta vapauttaminen kesken vaalikauden onkin aikaisemmin ollut erittäin korkean kynnyksen ja poikkeuksellisen painavien perusteiden takana.
Anttila on eduskunnassa eduskunnassa yhdeksättä vaalikautta. Hänen parlamenttiuransa alkuaikoina se oli käytännössä lähes mahdotonta.
– Nyt sen sijaan olemme tilanteessa, jossa kaksi kokoomuksen kansanedustajaa melkein omalla ilmoituksellaan ovat eroamassa eduskunnasta, Anttila ihmettelee.
Outi Mäkelä on valittu Nurmijärven kunnanjohtajaksi ja Sanna Lauslahti Lääketeollisuuden toimitusjohtajaksi. Molemmat ovat todenneet hakevansa vapautusta helmikuun aikana.
Nykyinen käytäntö on aivan liian lepsu.
Anttilan mielestä eduskunnan perustuslakivaliokunnan pitäisi arvioida kansanedustajan imperatiivisen mandaatin purkamisen ehtoja.
Lisää aiheesta
– Nykyinen käytäntö on aivan liian lepsu.
Anttila pitää erityisesti Lauslahden tapauksessa erityisenä ongelmana sitä, että hän on siirtymässä lobbausjärjestön johtoon.
– Sote-uudistuksen käsittely on eduskunnassa kesken, ja hän on vieläpä istunut jäsenenä asiaa käsittelevässä eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnassa.
Sirkka-Liisa Anttila antaa kaikki pisteet kokoomuksen entisille puheenjohtajille Ilkka Suomiselle ja Pertti Salolaiselle. Suominen on pohtinut kriittisesti kansanedustajien lähtemistä eduskunnasta kesken vaalikauden. Salolainen taas paheksui tänään Ilta-Sanomissa ”sote-lobbareiden vallan kasvua puolueessa”.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.