Toimituksen kommentit
3.9.2019 18:34 ・ Päivitetty: 3.9.2019 18:34
”Kolmas ehdokas” kepun puheenjohtajakisaan – jos Kaikkonen mokaa, hän pelastaa?
Keskustan puheenjohtajakisaa on moitittu tylsäksi. Sitä se on luvalla sanoen ollutkin. Maaseudun rauhaa. Ei isoja avauksia eikä merkittäviä linja-eroja elinkeinoministeri Katri Kulmunin ja puolustusministeri Antti Kaikkosen välillä.
Paljon kisasta kertoo sekin, että suurempi mielenkiinto kohdistuu tällä hetkellä siihen, kuka kepun satraappi asettuu kenen taakse ja kuka ei. Ei väliä, mitä Kulmuni tai Kaikkonen sanoo.
Moni keskustavaikuttaja on tullut esiin, vaikka piilottelijoitakin on. Piiritason sateentekijätkin ovat nyt julkisuudessa mobilisoimassa omiaan Kouvolaan lauantain ylimääräiseen puoluekokoukseen.
No, sitä kuuluisaa kenttää on ainakin mobilisoitu, mikä vaikuttaa olevan myös molempien puheenjohtajaehdokkaiden kärkitavoitteita. Hyvä niin.
Seuraavaksi odotellaan muun muassa yli puoluerajojen arvostetun entisen kansanedustajan Tapani Töllin ulostuloa. Hänkin on luvannut kertoa julkisesti, onko valinta Kaikkonen vai Kulmuni. Lienee jälkimmäinen.
Kaksiteräinen miekka.
Kaikki näytti jo siltä, että Katri Kulmuni on kirimässä Kaikkosen ohi voittoon ja keskustan seuraavaksi puheenjohtajaksi. Tänään tapahtui kuitenkin jotakin merkittävää ja yllättävää, mikä saattaa muuttaa tilanteen tai vähintään tasoittaa sitä entisestään.
Tänään Keskustan tähti, vanhempainvapaalla oleva tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko asettui tukemaan Kaikkosta.
Saarikko kirjoitti asiasta perusteellisen blogitekstin, jonka piiloviestejä on jo tulkittu monenlaisten silmälasien läpi.
Halusi Saarikko sitä tai ei – ja miksei haluaisi – hänestä tuli ulostulollaan ikään kuin kolmas näkymätön ehdokas puheenjohtajakisaan. Ja hänen hahmonsa kurkkii nimenomaan Kaikkosen pään takaa.
On nimittäin niitä, jotka nyt Kaikkosta äänestäessään laskevat, että mikäli Kaikkonen mokaisi, Saarikko pelastaa. Eli monissa liemissä kokenut Kaikkonen voidaan vaihtaa nopeammin ja helpommin kuin Kulmuni, mikäli Kaikkonen ei onnistu kohottamaan kansanliikkeen lakoon mennyttä kannatusta.
Jos Kaikkonen voittaa, Saarikon tämän päivän ulostulo voi olla hänelle kaksiteräinen miekka. Se voi tarjota tuusulalaiselle voiton, mutta olla iso rasite jatkossa, mikäli kannatus yhä sakkaa ja kenttä jää odottamaan Saarikon tulevaisuuden liikkeitä.
Mutta jos Kulmuni voittaa, monen mielessä hän on lyönyt sekä Kaikkosen että Saarikon.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.