Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

15.4.2020 16:06 ・ Päivitetty: 15.4.2020 16:06

Komissaari Urpilainen: Koronakriisin keskellä täytyy pysyä yhtenäisenä, EU jatkaa yhteistyötä WHO:n kanssa

EU:n kansainvälisistä kumppanuuksista vastaava komissaari Jutta Urpilainen sanoo, että Yhdysvaltain päätös keskeyttää Maailman terveysjärjestö WHO:n rahoitus keskellä pandemiaa on valitettava.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Twitterissä asiaa kommentoineen Urpilaisen mukaan maailman täytyy pysyä yhtenäisenä. Hänen mukaansa EU jatkaa yhteistyötä WHO:n kanssa tukeakseen kaikkein heikoimmassa asemassa olevia maita ja ihmisiä koronapandemian keskellä.

Suomi on tänään sopinut WHO:n rahoituksen palauttamisesta vuoden 2015 tasolle eli 5,5 miljoonaan euroon.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU