Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

16.5.2023 15:54 ・ Päivitetty: 16.5.2023 15:54

Korkeimman oikeuden puheenjohtaja otettu kiinni – Ukraina yrittää kitkeä korruptiota

AFP / LEHTIKUVA

Ukrainassa maan korkeimman oikeuden puheenjohtaja on otettu kiinni.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kiinniotto liittyy suuren, noin 2,7 miljoonan dollarin lahjusvyyhdin tutkintaan, jota johtaa Ukrainan korruption vastainen virasto Nabu.

Nabun mukaan tutkinnan aikana on otettu kiinni kaksi ihmistä, joista toinen on oikeuden puheenjohtaja Vsevolod Kniaziev. Toisen kiinniotetun henkilöllisyyttä ei paljastettu.

Nabun johtajan Semen Kryvonosin mukaan kyseessä on suurin paljastunut lahjustutkinta, jossa on mukana oikeusviranomaisia.

Korruption vastaisen viraston mukaan Ukrainan rikkaimpiin ihmisiin kuuluva Kostiantyn Zhevago oli tarjonnut lahjuksia niin korkeimman oikeuden jäsenille kuin välittäjänä toimivalle lakiasiainyritykselle.

LAHJUKSIEN tarkoituksena oli varmistaa, että Zhevago saisi oikeudesta päätöksen, joka sallisi hänen pitää hallinnassaan haluamansa kaivosyhtiön osakkeet, joista hän oli kiistellyt entisten osakkeenomistajien kanssa.

Zhevago, joka on entinen kansanedustaja, oleskelee parhaillaan Ranskassa, missä hänet pidätettiin joulukuussa epäiltynä rahoitusalan yrityksiinsä liittyvästä rahanpesusta ja kavalluksesta. Ukraina on valmistelemassa pyyntöä Zhevagon luovuttamisesta Ukrainaan.

Ukraina on pyrkinyt kitkemään korruptiota, koska sen torjunta on keskeisessä osassa esimerkiksi EU-suhteiden tiivistämisessä ja unionin jäseneksi pyrkimisessä.

Ukrainan sijoitus kansainvälisen korruptiota tutkivan Transparency International -järjestön vertailussa on 116:s. Vertailussa on mukana 180 maata.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU