Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

29.4.2021 06:15 ・ Päivitetty: 29.4.2021 06:15

Korona-aika näkyy ostoksissa – peräti 90 prosenttia suosii suomalaista

iStock

Peräti 90 prosenttia suomalaisista suosii ostoksissaan kotimaisia tuotteita. Tämä ilmenee Suomalaisen Työn Liiton tekemästä selvityksestä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Muualla maailmassa keskimäärin vain 65 prosenttia kuluttajista suosii omien maidensa tuotteita.

Muun muassa Kesko on selvittänyt myyntidatansa avulla, että eniten kotimaisia tuotteita pidetään arvossa Itä- ja Pohjois-Suomessa. Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa alkuperämerkittyjen suomalaisten tuotteiden osuus ostoskorissa on pienin.

–  Korona-aika on muuttanut suomalaisten kulutustottumuksia, ja se näkyy kotimaisen työn, valmistuksen, ruoan ja palveluiden suosimisena, Suomalaisen Työn Liiton toimitusjohtaja Tero Lausala arvioi tiedotteessa.

Keskon mukaan Suomessa kotimaiset tuotteet yhdistetään vastuullisuuteen ja läpinäkyvyyden vaateeseen. Tiedostavat kuluttajat haluavat tietää, mistä tuote tulee ja onko se turvallinen. He haluavat myös tukea suomalaisen työn menestystä ja työpaikkojen säilymistä.

Lausala muistuttaa, että suomalaisen suosimisella on laajaa yhteiskunnallista merkitystä.

–  Jos kuluttaja ostaa 10 eurolla kuukaudessa enemmän suomalaista, se tarkoittaa 900 miljoonan euron kysynnän lisäystä kotimaisille yrityksille ja sitä kautta 10  000:ta uutta työpaikkaa sekä 300:aa miljoonaa enemmän verotuloja yhteiskunnalle.

Keskon ruokakaupoissa suurin kotimaisuusaste on maitotuotteissa, munissa ja munavalmisteissa, tuoreessa ja pakastetussa lihassa, lihajalosteissa sekä ravintorasvoissa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU