Talous
29.4.2021 06:15 ・ Päivitetty: 29.4.2021 06:15
Korona-aika näkyy ostoksissa – peräti 90 prosenttia suosii suomalaista
Peräti 90 prosenttia suomalaisista suosii ostoksissaan kotimaisia tuotteita. Tämä ilmenee Suomalaisen Työn Liiton tekemästä selvityksestä.
Muualla maailmassa keskimäärin vain 65 prosenttia kuluttajista suosii omien maidensa tuotteita.
Muun muassa Kesko on selvittänyt myyntidatansa avulla, että eniten kotimaisia tuotteita pidetään arvossa Itä- ja Pohjois-Suomessa. Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa alkuperämerkittyjen suomalaisten tuotteiden osuus ostoskorissa on pienin.
– Korona-aika on muuttanut suomalaisten kulutustottumuksia, ja se näkyy kotimaisen työn, valmistuksen, ruoan ja palveluiden suosimisena, Suomalaisen Työn Liiton toimitusjohtaja Tero Lausala arvioi tiedotteessa.
Keskon mukaan Suomessa kotimaiset tuotteet yhdistetään vastuullisuuteen ja läpinäkyvyyden vaateeseen. Tiedostavat kuluttajat haluavat tietää, mistä tuote tulee ja onko se turvallinen. He haluavat myös tukea suomalaisen työn menestystä ja työpaikkojen säilymistä.
Lausala muistuttaa, että suomalaisen suosimisella on laajaa yhteiskunnallista merkitystä.
– Jos kuluttaja ostaa 10 eurolla kuukaudessa enemmän suomalaista, se tarkoittaa 900 miljoonan euron kysynnän lisäystä kotimaisille yrityksille ja sitä kautta 10 000:ta uutta työpaikkaa sekä 300:aa miljoonaa enemmän verotuloja yhteiskunnalle.
Keskon ruokakaupoissa suurin kotimaisuusaste on maitotuotteissa, munissa ja munavalmisteissa, tuoreessa ja pakastetussa lihassa, lihajalosteissa sekä ravintorasvoissa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.