Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

22.3.2024 09:53 ・ Päivitetty: 22.3.2024 10:14

Kreml: Sotilaallinen erikoisoperaatio Ukrainassa on nyt sota

LEHTIKUVA / AFP / SERGEI CHUZAVKOV
Venäjän iskujen jälkiä korjattiin Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa 21. maaliskuuta.

Venäjä käy sotaa Ukrainassa, myöntää Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov venäläismedian haastattelussa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kyseessä on tiettävästi ensimmäinen kerta, kun Venäjän johdon virallinen edustaja puhuu sodasta aiemmin käytetyn termin ”sotilaallinen erikoisoperaatio” sijaan.

Tähän saakka sodasta puhuminen on ollut Venäjällä rangaistavaa.

Peskovin mukaan erikoisoperaation muuttuminen sodaksi johtuu siitä, että länsimaat ovat sekaantuneet sodan osapuoleksi Ukrainan rinnalle.

Kremlin tulkinnan mukaan Ukraina miehittää osia Venäjästä, koska ukrainalaisten hallussa on osia Venäjän itseensä laittomasti liittämistä Ukrainan alueista.

Uutinen täydentyy

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU