Politiikka
14.3.2024 13:55 ・ Päivitetty: 14.3.2024 13:55
”Laihaa luettavaa” – SDP ei ole vakuuttunut hallituksen EU-vaikuttamisen linjasta
Hallituksen linjaus EU-vaikuttamisen avaintavoitteista tulevalle parlamenttikaudelle 2024-2029 on SDP:n mielestä laihaa luettavaa.
SDP:n mielestä vihreän kehityksen ohjelman jatko, sen edistäminen ja rahoituksen turvaaminen on nostettava EU:n prioriteetiksi ja Suomen on ajettava tätä tavoitetta kaikin tavoin.
– Vain näin saamme Suomeen uutta työtä, vihreää teollisuutta ja vientituloja, SDP:n talousvaliokunnan jäsenet Matias Mäkynen, Helena Marttila, Lotta Hamari ja Juha Viitala toteavat tiedotteessa.
Ryhmän vastaava, Matias Mäkynen painottaa, ettei Suomi voi jäädä sivustaseuraajaksi, kun vety-, merituulivoima tai akkuteollisuuden hankkeet valuvat Ruotsiin tai Saksaan tai muihin naapurimaihin.
– Tämä on kohtalonkysymys Suomelle ja hallituksen näytöt investointien houkuttelemiseksi Suomeen eivät Orpon hallitustaipaleen ensimmäisiltä kuukausilta ole kovin vakuuttavia. Tarvitaan ryhtiliike ja uusi vihreän teollisuuspolitiikan linja Suomelle.
KUNNIANHIMOINEN ilmasto- ja luontopolitiikka on Suomen etu niin talouden, omavaraisuuden kuin ekologisen kestävyyskriisin torjumisen kannalta, sanoo puolestaan Helena Marttila. Hän muistuttaa, että EU:n 2030 jälkeinen ilmastopolitiikka päätetään tulevalla parlamenttikaudella.
– EU:n 2040 ilmastotavoitteen asettaminen parhaan käytettävissä olevan tiedon ja Pariisin ilmastosopimuksen mukaisesti on ensiarvoista. On tärkeää varmistaa, että koko EU:n sääntely, budjetti ja tukimekanismit ohjaavat johdonmukaisesti kehitystä kohti EU:n ilmastotavoitteita ja 55-valmiuspakettiin sisältyneet lainsäädäntöaloitteet viedään loppuun 2030-ilmastotavoitteen saavuttamisen varmistamiseksi.
Komission tulevassa ohjelmassa on arvioitava tehdyn sääntelyn vaikutuksia yritysten kilpailukykyyn ja keskityttävä myönteisen investointiympäristön luomiseen sekä sääntelyn ennakoitavuuteen, Lotta Hamari korostaa.
– Tämä ei toteutunut Suomen toiminnassa yritysvastuudirektiivin osalta ja se heikensi luottamusta sääntelyn ennakoitavuuteen ja toimintaympäristön vakauteen. Suomalaiset yritykset ovat jo nyt vastuullisuuden edelläkävijöitä.
HALLITUS ei ole päivittänyt itseään vuoteen 2024 valtiotukipolitiikan linjauksissaan, Juha Viitala kritisoi, vaikka toimintaympäristö on muuttunut radikaalisti pandemian ja sodan myötä.
– Tilanne on ongelmallinen ja haitallinen Suomen taloudelle, joka on pieni ja vientivetoinen. Suomen on vaikutettava EU:ssa kestävän valtiotukipolitiikan linjan saavuttamiseksi, niin etteivät suomalaiset yrityksen jää paitsioon, kun investoinneista kilpaillaan.
Hän muistuttaa, että investointien suunnittelu vie aikaa ja siksi vakaus ja ennakoitavuus on niin tärkeää.
– EU:n yhteiset vihreän siirtymän rahoitusvälineet ovat tarpeellisia myös ensi kaudella. Suomen tulee vaikuttaa niiden sisältöön ja tukivälineiden kriteeristöön niin, että suomalaiset yritykset voivat pärjätä hankekilpailuissa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.