Kirjallisuus
25.1.2025 07:13 ・ Päivitetty: 25.1.2025 07:13
Leena Majander-Reenpää on kuollut
Kirjakustannusalan vaikuttaja Leena Majander-Reenpää on kuollut, Helsingin Sanomat kertoo.
Kuolemasta kertovat Majander-Reenpään veli ja ystävä.
Majander-Reenpää kuoli perjantaina Helsingissä pitkäaikaiseen sairauteen. Hän oli kuollessaan 68-vuotias.
Koulutukseltaan Majander-Reenpää oli ekonomi ja kauppatieteiden kandidaatti.
Kauppatieteiden opiskelun lomassa hän teki töitä kirjakaupassa iltaisin ja kesäisin. Myös hänen gradunsa käsitteli kirja-alaa.
Hän aloitti uransa kustannusalalla Otavan markkinointiassistenttina vuosina 1980-1981, minkä jälkeen hän siirtyi kirjakauppamyynnin osastopäälliköksi vuosiksi 1981-1986.
Tämän jälkeen hän työskenteli muutamia vuosia Weilin+Göösin kustannuspäällikkönä ja kustannusjohtajana, kunnes palasi vuonna 1988 Otavaan kustannusjohtajaksi. Tässä pestissä hän toimi 20 vuotta.
Vuosina 2011-2014 Majander-Reenpää työskenteli WSOY:n varatoimitusjohtajana ja kustantajana. Sieltä hän siirtyi kirjallisuuden ulkomaanvientiä edistävän Filin johtajaksi, mutta joutui sairauden vuoksi lopettamaan työt varhain, Helsingin Sanomat kertoo.
STT:n merkkipäivähaastattelussa vuodelta 2006 Majander-Reenpää sanoi, että jokaisen päättäjän ja johtavassa asemassa olevan pitäisi lukea kaunokirjallisuutta.
- Se on kovaa harjoitusta, sillä siinä on pakko kuunnella toista ihmistä, vastaanottaa. Kanavat pysyvät auki, tuolloinen Otavan kustannusjohtaja sanoi.
Merkkipäivähaastattelussa Majander-Reenpää myös sanoi kirjastolaitoksen olevan kirjankustantajien mielestä ”kaiken A ja O, lukemisen perusta”.
- Kirjastojen laajan kirjavalikoiman ylläpitämisellä tuetaan kirjallisuutta ja koko alaa, hän sanoi.
Kirjallisuuden lisäksi teatteri oli Majander-Reenpään sydäntä lähellä. Hän toimi muun muassa Suomen kansallisteatterin hallintoneuvoston puheenjohtajana.
Majander-Reenpää on kirjoittanut urastaan kirja-alalla muistelmateoksen Kirjatyttö – kustantajaelämää (Siltala, 2021).
Majander-Reenpää oli naimisissa Otavan omistajasukuun kuuluvan Antti Reenpään kanssa. Lisäksi hänen perheeseensä kuului lapsia ja lapsenlapsia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.