Politiikka
6.12.2019 09:19 ・ Päivitetty: 6.12.2019 09:19
Lehtien kyselyt: Pääministerikisa äärimmäisen jännittävä
Helsingin Sanomat sekä yhdessä Iltalehti ja Uusi Suomi ovat julkaisseet SDP:n puoluevaltuustolle tekemänsä kyselyt pääministerikisasta.
Pääministeriehkkuudesta kisaavat SDP:n varapuheenjohtaja, liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman.
Kisa ratkeaa sunnuntaina SDP:n puoluevaltuuston kokouksessa.
HS:n kyselyyn vastanneista 17 kertoi suosikikseen Sanna Marinin. Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Lindtmanin taakse asettui 15 vastaajaa. 14 puoluevaltuutettua ei osannut tai halunnut nimetä suosikkiaan pääministeriksi.
Puoluevaltuutettuja on tasan 60.
IL-US-kyselyyn osallistui 40 puoluevaltuutettua. Heistä 30 kertoi suosikkinsa. Kymmenen puoluevaltuutettua ei ollut päättänyt, kumpaa äänestää sunnuntaina, tai ei halunnut kertoa suosikkiaan.
Kantansa päättäneiden puoluevaltuutettujen keskuudessa Marin johtaa kilpailua prosentein 53,3–46,7. Marinia kertoi tukevansa 16 puoluevaltuutettua, Lindtmania 14.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.