Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

19.5.2022 06:56 ・ Päivitetty: 19.5.2022 06:56

Liki 60 miljoonaa pakeni kotimaansa sisällä viime vuonna konflikteja ja luonnonkatastrofeja

iStock

Konfliktit ja luonnonkatastrofit pakottivat viime vuonna 59,1 miljoonaa ihmistä pakenemaan omien kotimaidensa sisällä, kertovat sisäisten pakolaisten määrää tarkkaileva järjestö IDMC ja Norjan pakolaisjärjestö NRC.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Osa ihmisistä joutui pakenemaan useita kertoja.

Koska lukema on viime vuodelta, siihen ei sisälly esimerkiksi tänä vuonna Venäjän Ukrainaan käynnistämän hyökkäyssodan vuoksi paenneita ihmisiä.

Viime vuonna erityisesti konflikteja paenneiden ihmisten määrä kasvoi, nousten peräti 50 prosentilla vuoteen 2020 verrattuna.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU