Politiikka
2.12.2019 15:28 ・ Päivitetty: 2.12.2019 15:28
Lindén vaatii Kauppalehdessä läsnäolo-oikeutta kokouksiin: ”Postin hallintoneuvoston mahdollisuuksia valvoa yhtiötä pitää parantaa”
Postin hallintoneuvoston puheenjohtaja, kansanedustaja Aki Lindén (sd.) haluaisi Kauppalehden mukaan parantaa kansanedustajista koostuvan hallintoneuvoston mahdollisuuksia valvoa Postin johtoa.
Hallintoneuvoston tehtävänä on Postin yhtiöjärjestyksen mukaan muun muassa ”valvoa hallituksen ja toimitusjohtajan vastuulla olevaa yhtiön hallintoa”.
Lindénin mielestä hallintoneuvoston tiedonsaantia Postin asioista pitää parantaa, koska sille on annettu yhtiöjärjestyksessä valvontaan liittyvä tehtävä.
– Jotta tuon voisi tehdä, pitäisi hallintoneuvoston puheenjohtajan, eli minun, saada läsnäolo-oikeus Postin hallituksen kokouksiin. Meidän pitäisi saada hyvin paljon operatiivisen johtamisen informaatiota, hän toteaa Kauppalehden haastattelussa.
”Äkkiä vain hallintoneuvosto koolle ja äänestäkää sitä ja tätä.”
Lindén aikoo pyytää asiaan liittyvää lisäselvitystä.
Postille valittiin uusi hallintoneuvosto lokakuun alussa. Uusi hallintoneuvosto on kokoontunut vasta yhden kerran. Kokous oli 7. marraskuuta. Lindén kertoi, että hän halusi pitää hallintoneuvoston Postin työriidan ulkopuolella.
– Koska ajauduttiin laajojen tukilakkojen myötä eskaloituneeseen työtaisteluun, oli siinä sopassa jo monta tekijää. Halusin pitää uuden hallintoneuvoston siitä erillään. Tuli kaikenlaista yksittäistä pyyntöä, että äkkiä vain hallintoneuvosto koolle ja äänestäkää sitä ja tätä, hän kertoo haastattelussa.
Lindén toimi aiemmin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin HUS:n toimitusjohtajana.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.