Politiikka
9.5.2025 09:19 ・ Päivitetty: 9.5.2025 09:25
Lindtman: Tästä on tulossa Orpon hallituksen sotkuisin operaatio
Valtiovarainministeriö pitää hankalana toteuttaa verovähennysoikeuden poistoa työnantajapuolen jäsenmaksuilta, vaikka hallitus linjasi puoliväliriihessä, että verovähennysoikeus poistuu symmetrisesti sekä työnantaja- että työntekijäjärjestöjen jäsenmaksuista ensi vuodesta alkaen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kommentoi uutista viestipalvelu X:ssä.
– Jo nyt on selvää, että tästä uudesta järjestäytyneisiin palkansaajiin kohdistuvasta veronkiristyksestä on tulossa pääministeri Orpon hallituksen sotkuisin operaatio, hän kirjoittaa.
Lindtman näyttää viittaavan myös OAJ:n puheenjohtajan Katariina Murron eropäätökseen kokoomuksen jäsenyydestä.
– Jatkossa OAJ:n asialliset kannanotot ovat niin syntisiä, että jäsenmaksun verovähennysoikeus opettajilta pitää poistaa, mutta Keskuskauppakamarin 24/7 twiittailua tuetaan jatkossakin verovaroilla?
Lindtman on aiemmin paheksunut Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen kommentointia ja väläyttänyt Keskuskauppakamarin tehtävien siirtämistä ministeriöön Kauppalehdessä.
– Viisas hallitus tekisi itselleen palveluksen luopumalla jo nyt epäoikeudenmukaisesta palkansaajiin kohdistuvasta veronkiristyksestä ajoissa – eikä vasta pakon edessä ensi syksynä, Lindtman kirjoittaa.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) puolestaan sanoo, että lähtökohta koko työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistolle on mainittu symmetrisyys.
Hän uskoo, että tekniset yksityiskohdat saadaan valtiovarainministeriössä vastaamaan tätä.
Purra kommentoi asiaa viestipalvelu X:ssä. Hänen mukaansa ongelmia varmasti voi rakentaa pienemmistäkin asioista, varsinkin jos niille on poliittista tilausta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.