Kotimaa
12.5.2025 10:09 ・ Päivitetty: 12.5.2025 10:09
Luonnonsuojeluliitto: Sakatin kaivoshanketta ei voi perustella millään – hallitus haluaa luistaa ympäristönsuojelusta
Valtioneuvosto ei käyttänyt vastustusoikeuttaan Sodankylän Sakatin kaivoshankkeen hakiessa EU:n strategiseksi hankkeeksi. Suomen luonnonsuojeluliiton (SLL) mukaan työ- ja elinkeinoministeriön tekemä muistio Sakatin kaivoshankkeen osalta on perusteluiltaan hyvin ohut.
- Hankkeen kestävyyttä ei kyetä perustelemaan millään. Perustelujen osalta näyttää siltä, että statusta on puollettu, koska sen avulla voidaan luistaa ympäristönsuojelusta, sanoo SLL:n ympäristöoikeuden asiantuntija Hannes Koljonen STT:lle sähköpostitse.
SODANKYLÄN Viiankiaavalle suunniteltu kaivoshanke vaatisi muun muassa poikkeamaa Natura-suojelusta, sillä hankkeen ympäristöarvion mukaan se heikentäisi alueen luontoarvoja.
Järjestön mukaan kaivoksen rakentaminen alueelle ei ole kestävää ja rikkoisi siten EU-säädöksiä.
- Suojelualueet on perustettu turvaamaan arvokkaita luontoarvoja pysyvästi, ei odottamaan luonnonvarojen käyttöä. Luonnon tuottamat terveysvaikutukset, matkailu, ilmaston kuumenemisen torjuminen ja luonnon monimuotoisuuden ylläpitäminen ovat asioita, jotka sekä säästävät että tuovat rahaa, sanoo SLL:n ympäristöpäällikkö Antti Heikkinen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Talous
12.5.2025 04:59
STT: Tällaisilla laskelmilla hallitus muuttui suopeaksi Sakatin kaivokselle