Ulkomaat
26.6.2019 07:30 ・ Päivitetty: 26.6.2019 07:38
Maailman vaarallisimpiin kuuluva tulivuori uhkaa purkautua Papua-Uudessa-Guineassa
Erityisen vaaralliseksi luokiteltu tulivuori alkoi keskiviikkona osoittaa purkautumisen merkkejä Papua-Uudessa-Guineassa.
Ulawun-tulivuoren sylkemä tuhka tummensi taivaan ja sai lähiseudun asukkaat pakenemaan. Viranomaisten mukaan purkaus on todennäköinen.
Yli 2,3 kilometrin korkeuteen kohoava Ulawun sijaitsee Papua-Uuden-Guinean länsiosassa, Bismarckin saaristoon kuuluvalla Uusi-Britannian saarella. Saarella arvioidaan olevan noin puoli miljoonaa asukasta, joista tuhannet asuvat aivan Ulawunin liepeillä. Viranomaiset ovat kehottaneet heitä siirtymään turvallisemmille alueille.
Ulawun kuuluu 16 tulivuoren ryhmään, jota tutkijat seuraavat erityisellä mielenkiinnolla. Ryhmän tulivuoret ovat aiemmin historiassa purkautuneet tuhoisasti. Asiantuntijaryhmä kävi vuorella aiemmin tässä kuussa, mutta silloin lähestyvästä purkauksesta ei havaittu mitään merkkejä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.