Politiikka
6.5.2025 04:52 ・ Päivitetty: 6.5.2025 04:52
Matias Marttinen aloittaa tänään työministerinä
Hallituksen työministeri vaihtuu sovitusti tänään. Tehtävässä aloittaa kokoomuksen kansanedustaja Matias Marttinen.
Samalla tehtävästä väistyy kokoomuksen Arto Satonen, joka jatkaa kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajana.
Ministerivaihdos tapahtuu aamupäivällä kello 11 alkavassa presidentin esittelyssä Valtioneuvoston linnassa.
PRESIDENTIN esittelyn jälkeen pidetään ylimääräinen valtioneuvoston istunto. Uusi työministeri Marttinen vannoo virkavalan ja antaa tuomarinvakuutuksen.
34-vuotias Marttinen on toisen kauden kansanedustaja Raumalta Satakunnasta. Hän on toiminut tähän saakka kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajana.
Kokoomus oli sopinut vaihtavansa työministeriä hallituksen puoliväliriihen jälkeen. Puoliväliriihi pidettiin toissa viikolla.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.