Politiikka
18.3.2017 05:08 ・ Päivitetty: 18.3.2017 05:08
Matti Vanhanen ja Pekka Haavisto saavat tänään seuraa
Vasemmistoliiton puoluevaltuuston on tänään määrä valita puolueelle presidenttiehdokas.
Vahvin nimi puolueen ehdokkaaksi on europarlamentaarikko Merja Kyllönen, jota Kainuun, Pohjois-Pohjanmaan ja Keski-Suomen piirijärjestöt ovat esittäneet ehdokkaaksi.
Puolueen puheenjohtaja Li Andersson ei ole lähdössä presidenttiehdokkaaksi, kuten ei myöskään ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki. Arhinmäki on vasemmistoliiton ehdokas Helsingin pormestariksi.
Kainuulainen Kyllönen, 40, nousi EU-parlamenttiin vuoden 2014 eurovaaleissa. Hän toimi kansanedustajana vuosina 2007–14 ja liikenneministerinä vuosina 2011–14.
Tähän mennessä presidenttiehdokkaiksi on valittu keskustan Matti Vanhanen ja vihreiden Pekka Haavisto.
Presidentti Sauli Niinistö ei ole vielä kertonut, pyrkiikö hän jatkokaudelle. Presidentinvaalit pidetään ensi vuoden alussa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.