Politiikka
10.10.2018 11:57 ・ Päivitetty: 10.10.2018 11:57
Merivoimat johtaa kansainvälisen Northern Coasts 18 -harjoituksen, johon osallistuu 4 000 sotilasta sekä kymmeniä laivoja ja lentokoneita kaikkiaan 13 maasta
Merivoimat johtaa kansainvälisen Northern Coasts 18 -harjoituksen, joka järjestetään Suomessa 25. lokakuuta–8. marraskuuta.
Harjoitukseen osallistuu Merivoimien mukaan 4 000 sotilasta sekä kymmeniä laivoja ja lentokoneita. Joukkoja on kaikkiaan 13 maasta, muun muassa Pohjoismaista, Italiasta, Kanadasta, Baltian maista sekä Saksasta ja Yhdysvalloista.
Harjoitusjoukot kokoontuvat ensin Turkuun, minkä jälkeen toiminta jatkuu Selkämeren ja Saaristomeren alueilla ja myös pohjoisella Itämerellä ja Suomenlahdella. Toimintaa on myös mantereen puolella Varsinais-Suomessa ja Uudellamaalla. Harjoitukseen liittyvää lentotoimintaa toteutetaan ainakin Turusta, Tampereelta ja Kuopiosta.
Northern Coasts -harjoituksia on järjestetty vuodesta 2007, ja Suomi on ollut mukana vuosittain.
Yleisöllä on mahdollisuus tutustua harjoitukseen osallistuviin aluksiin 27.–28. lokakuuta Turussa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.