Kotimaa
24.11.2021 08:19 ・ Päivitetty: 24.11.2021 08:20
Mielenilmaus Helsinki-Vantaan lentoasemalla – protestoijat kiipesivät lentoaseman parkkitalon katolle ja peittivät yhden mainoksista lakanalla
Pienimuotoinen mielenilmaus Helsinki-Vantaan lentoasemalla on aiheuttanut hämminkiä tänä aamuna, kertoo Itä-Uudenmaan poliisi Twitterissä.
Mielenosoittajat kiipesivät lentoaseman parkkitalon katolle ja peittivät yhden mainoksista lakanalla, poliisi kertoo. Poliisi on mennyt paikalle neuvottelemaan ryhmän kanssa.
Ympäristöjärjestö Greenpeace sanoo tiedotteessaan, että energiayritys Fortumin mainos Helsinki-Vantaalla on ”räikeässä ristiriidassa yhtiön varsinaisen toiminnan kanssa”.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.