Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

2.5.2020 06:50 ・ Päivitetty: 2.5.2020 08:27

Mielenosoitukset koronarajoituksia vastaan jatkuivat Yhdysvalloissa – ”Virus ei ole flunssaa pahempi”

Poliisi hillitsi koronarajoituksia vastustavia mielenosoittajia Los Angelesissa vapunpäivänä.

Koronarajoitusten vastaiset mielenosoitukset ovat jatkuneet Yhdysvalloissa. Protesteja on järjestetty muun muassa Kaliforniassa, Nevadassa ja Massachusettsissa.

Mielenosoittajat vaativat koronaviruksen takia määrättyjen poikkeustoimien purkamista ja syyttävät viranomaisia toimivaltuuksien ylittämisestä.

Kaliforniassa tuhansia ihmisiä kokoontui Huntington Beachille vastustamaan määräystä rantojen sulkemisesta. Määräys annettiin sen jälkeen kun rannoille oli pakkautunut viime viikonloppuna runsaasti ihmisiä.

– Palvelin asevoimissa, ja taistelin ulkomailla tyranneja ja diktaattoreita vastaan. En tehnyt sitä palatakseni tänne ja elääkseni tyrannin alaisena omassa maassani, sanoi mielenosoittaja Andrew Norman sanomalehti Los Angeles Timesille.

Useimmilla mielenosoittajilla ei ollut viranomaisten suosittamia kasvomaskeja, eikä väkijoukossa noudatettu turvavälejä. Kalifornian kuvernööri Gavin Newsom vetosi mielenosoittajiin, jotta he pitäisivät huolta itsestään ja sitä myötä muista ihmisistä.

– Tämä tauti ei tiedä, oletko mielenosoittaja, demokraatti tai republikaani. Suojelkaa itseänne, suojelkaa perhettänne, lapsianne, isovanhempianne, naapureitanne, Newsom sanoi lehdistötilaisuudessa.

Los Angelesin keskustassa mielenosoittajajoukko kerääntyi kaupungintalon eteen.

– Virus ei ole flunssaa pahempi. Sairaiden pitää pysyä karanteenissa, heidän tulee huolehtia itsestään. Mutta terveiden pitää saada tehdä töitä ja mennä ulos, mielenosoittaja Janet Gibson sanoi.

Torstaina koronarajoitusten purkua vaativat mielenosoittajat tunkeutuivat sisälle Michiganin osavaltioparlamentin rakennukseen. Osa mielenosoittajista oli aseistautunut ja vaati pääsyä sisälle parlamentin istuntosaliin.

Poliisi esti mielenosoittajia pääsemästä sisään, ja välikohtaus päättyi ilman väkivaltaisuuksia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU