Politiikka
16.12.2016 11:27 ・ Päivitetty: 16.12.2016 11:27
”Mikä on Suomen linja? – Heinäluoma vaatii selvitystä EU:n puolustusyhteistyöstä
SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma vaatii, että EU:n huippukokouksessa eteenpäin nytkähtäneestä EU:n puolustusyhteistyöstä annetaan selvitys koko eduskunnalle eikä vain ulkoasiain- ja puolustusvaliokunnille.
Hänen mielestään eduskunnan kuuluu tietää, mitä asiasta on huippukokouksessa päätetty ja mikä on Suomen linja.
Heinäluoma esitti toiveensa täysistunnon budjettikeskustelussa.
– Jos ennakkotiedot pitävät vähänkään paikkansa, tämä on merkittävä muutos EU:n kehityksessä ja vaikuttaa ilman muuta meidän ulko- ja turvallisuuspoliittiseen asemaamme. On erittäin tärkeää, että kun tehdään tällaisia ratkaisuja, niillä on eduskunnan tuki ja hyväksyntä.
Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) sanoi, että asiasta tarjoutuu mahdollisuus keskustella ensi keskiviikkona, kun eduskunta käsittelee hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittista selontekoa.
EU:n suunnitelmissa on muun muassa koordinoida eri maiden puolustushankintoja ja perustaa puolustusrahasto.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kolumnit
5.12.2016 17:00
Miljardien hävittäjähankintoja tehdään paroni-menetelmällä — tätä saksalais-brittiläis-italialais-espanjalaista konetta ei yksi moottorivika pudota
Politiikka
28.11.2016 08:00
”Nyt Suomen paikka olisi olla aktiivinen EU:n tiiviimmän turvallisuusliiton kehittämisessä” — Urpilainen moittii kokoomusta passivoitumisesta
19.11.2016 18:00
Hallituksessa on Nato-haukkoja, ja sen puolustuspoliittinen veivaus ihmetyttää
Politiikka
18.11.2016 14:12
Vaateet omasta EU-armeijasta äityvät taas – ”Vie älyttömän kauas unionin sielusta”
Politiikka
12.11.2016 10:40
EU on edelleen rauhanprojekti – puheet armeijasta johtavat harhaan
Politiikka
27.10.2016 15:17
Nato-harjoituksia tyrkyllä Suomeenkin – Viron Kevätmyrskyyn osallistutaan ”todennäköisesti”