Kolumnit
27.3.2025 10:55 ・ Päivitetty: 27.3.2025 10:55
Mikkel Näkkäläjärvi: Suomea on viety väärään suuntaan jo yli 600 päivää – muutos voi alkaa jo huhtikuussa
Ensi viikolla alkaa kunta- ja aluevaalien ennakkoäänestys. Silloin viimeistään miljoonat suomalaiset havahtuvat pohtimaan, että kenelle ehdokkaalle ja mille puolueelle antaa äänensä.
Huomionarvoista on, että myös sadoilla tuhansilla muiden maiden kansalaisilla on oikeus äänestää kunta- ja aluevaaleissa.
Perinteisesti kunta- ja aluevaalien haaste on ollut matala äänestysaktiivisuus.
Kesäkuuhun 2021 COVID19-pandemian takia siirretyissä kuntavaaleissa äänestysaktiivisuus vajosi neljällä prosenttiyksiköllä vain 55 prosenttiin. Tammikuussa 2022 pidetyissä historian ensimmäisissä aluevaaleissa äänestysaktiivisuus jäi 47,5 prosenttiin.
Olisiko tällä kertaa toisin ja viime kertaa suurempi joukko ihmisiä lähtisi äänestämään vaaleissa?
Suotavaa olisi, koska liian harvan ääni kuuluu Suomen kunnissa ja hyvinvointialueilla tänä päivänä. Matalasta äänestysaktiivisuudesta hyötyvät tutkitusti aina oikeistopuolueet ja erityisesti kokoomus.
Orpon-Purran hallitus on vienyt Suomea väärään suuntaan jo yli 600 päivää.
JOTTA meno Suomessa muuttuu, on ihmisten lähdettävä äänestämään. SDP:n viesti näissä vaaleissa on selkeä: kaiken voi tehdä reilummin.
Näissä vaaleissa on kyse siitä, että pääseekö hoitoon nopeasti vai joutuuko lääkärille ja hoitajalle pääsyä jonottamaan kuukausikaupalla, mihin Orpon-Purran hallituksen politiikka johtaa.
SDP haluaa toteuttaa jokaisella hyvinvointialueella kahden viikon hoitotakuun ja siirtyä aidosti toimivaan omalääkäri-omahoitajamalliin.
Kevään vaaleissa on kyse myös siitä, millaisia paikkoja koulut ovat lapsillemme ja nuorillemme oppia – ja henkilökunnalle opettaa. Suomen tulevaisuuden ydinkysymys on se, että lasten ja nuorten oppimistulokset saadaan nousuun.
SDP tavoittelee sitä, että perusopetuksen ryhmäkoot olisivat enimmillään 20 oppilasta, jotta opettajille jää enemmän aikaa oppilaille.
Kunta- ja aluevaaleissa on kyse myös Suomen suunnan muuttamisesta. Orpon-Purran hallitus on vienyt Suomea väärään suuntaan jo yli 600 päivää.
Hoitoonpääsyä heikennetään ja veronmaksajien rahoilla tuetaan jopa yli puolella miljardilla eurolla yksityistä sotebisnestä, Suomessa on koko Euroopan kolmanneksi korkein työttömyys ja työelämää on heikennetty.
Ei ihme, että tuoreen tutkimuksen mukaan vain alle 30 prosenttia suomalaisista ajattelee hallituksen onnistuneen työssään.
MONI ihminen pohtii varmasti näinä aikoina, että onko politiikka enää reilua.
SDP haluaa palauttaa ihmisten luottamuksen siihen, että reilu yhteiskunta on mahdollinen eikä keneltäkään vaadita kohtuuttomia.
Jos ihmiset lähtevät äänestämään aktiivisesti, Suomen suunnanmuutos alkaa huhtikuun 13. päivä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.