Videot
10.1.2018 19:00 ・ Päivitetty: 12.1.2018 07:52
Miksi kukaan muuttaisi ”köyhyyteen ja kurjuuteen” Vantaalle? – tuleva kaupunginjohtaja kertoo nyt miksi
Ritva Viljanen aloittaa maaliskuussa Vantaan kaupunginjohtajana. Moni mieltää edelleenkin Vantaan ”köyhäksi huutolaispojaksi” rikkaiden Espoon ja Helsingin puristuksessa.
Viljanen pitää mielikuvaa ”köyhästä ja kurjasta” Vantaasta aivan vääränä. Päin vastoin naapurikaupungit voivat olla kohisten kasvavalle Vantaalle kateellisia.
Ritva Viljanen on asunut Vantaalla yli 35 vuotta ja hän kertoo Demokraatin videohaastattelussa, miksi muidenkin kannattaisi seurata hänen esimerkkiään.
Lue Ritva Viljasen laaja haastattelu tämän viikon Demokraatista.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
13.11.2017 13:18
38-28-1 – Ritva Viljanen nousee Vantaan kaupunginjohtajaksi
Politiikka
26.10.2017 04:50
Vantaan kaupunginjohtajan paikka on kahden kauppa – tarjolla demari tai kokoomuslainen
Politiikka
21.9.2017 17:23
Helsingin ex-apulaiskaupunginjohtaja Viljanen hakee Vantaan johtoon
Politiikka
13.9.2016 16:53
HS: Pajusen valinta tyrmistytti demarit – ”Ohitti ansioituneet naisehdokkaat”