Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

15.2.2020 12:17 ・ Päivitetty: 15.2.2020 12:17

Ministeri murahtaa: Kiinan tiedustelun ”Troijan hevonen” voi horjuttaa myös Natoa

Yhdysvallat koventaa entisestään sanasotaansa kiinalaista verkkolaitejätti Huaweita vastaan. Puolustusministeri Mark Esper sanoi Münchenin turvallisuuskonferenssissa, että yhtiö on Kiinan tiedustelun ”Troijan hevonen”, jota maa käyttää soluttautuakseen lännen viestintäjärjestelmiin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

– Jos emme ymmärrä uhkaa ja puutu siihen, voi se lopulta horjuttaa Natoa, joka on maailmanhistorian menestyksekkäin sotilasliitto, Esper maalaili.

Euroopan keskeisistä Natomaista Britannia ja Ranska ovat ilmoittaneet, etteivät ne sulje pois Huaweita 5g-verkoistaan, mutta rajoittavat sen roolia.

Yhdysvallat ei ole avoimesti tuominnut liittolaistensa päätöksiä, mutta Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin kerrotaan olleen raivoissaan.

Yhdysvalloissa nostettiin perjantaina uusia syytteitä Huaweita vastaan. Yhtiötä syytetään amerikkalaisiin yrityksiin kohdistuneesta teollisuusvakoilusta.

– Kiinalaisiin 5g-valmistajiin tukeutuminen voi asettaa liittolaistemme järjestelmät alttiiksi häirinnälle, manipuloinnille ja vakoilulle. Se voi myös vaarantaa viestintäkykymme ja mahdollisuutemme jakaa tiedustelutietoa ja näin ollen vaarantaa liittolaissuhteemme, Esper sanoi.

Yhdysvallat on asettanut pakotteita estääkseen Huaweita saamasta verkkolaitetilauksia Yhdysvalloissa ja estääkseen amerikkalaisen teknologian siirron yhtiölle.

Lisää aiheesta

Huawei kiistää amerikkalaiset syytökset jyrkästi ja Kiina on syyttänyt amerikkalaisia taloudellisesta kiusanteosta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU