Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

10.11.2025 10:46 ・ Päivitetty: 10.11.2025 10:46

Minna Canth -palkinto jaetaan ensimmäistä kertaa – tässä ovat ehdokkaat

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Kirjailija Sofi Oksanen on yksi ehdokas Minna Canth -palkinnon saajaksi. Kuvassa Oksanen on kulttuurin Suomi-palkintojen jakotilaisuudessa Helsingissä 7. joulukuuta 2023.

Uuden Minna Canth -palkinnon ehdokkaina ovat muun muassa kirjailijat Sofi Oksanen ja Elina Hirvonen.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Lisäksi ehdolla ovat Turun piispa Mari Leppänen, STT:n vastaava päätoimittaja Minna Holopainen, musiikkikeskus Resonaarin johtaja Markku Kaikkonen sekä toimittaja ja ihmisoikeusasiantuntija Amani Al-Mehsen.

Palkinnosta kilpailevat myös järjestöt Vailla vakinaista asuntoa ja Nicehearts sekä Artists at Risk -verkosto.

Arvoltaan 35  000 euron palkinnolla halutaan nostaa esiin toimintaa tai tekoa, joka vahvistaa demokratiaa. Palkinnon kriteereitä ovat esimerkiksi kansalaisyhteiskunnan periaatteiden, sananvapauden ja tasa-arvon edistäminen.

PALKINNOSTA päättää palkintotyöryhmä ja lopulta varsinainen palkintoraati. Raadin puheenjohtajana toimii kirjailija Sirpa Kähkönen, ja siihen kuuluvat myös muun muassa presidentin puoliso Suzanne Innes-Stubb ja taloustieteilijä Sixten Korkman.

Ensimmäistä kertaa myönnettävän palkinnon voittaja ilmoitetaan Minna Canthin päivänä 19. maaliskuuta. Palkinnonsaaja julkistetaan Minna Canth -aiheisessa seminaarissa Kuopiossa.

Minna Canth oli 1800-luvulla elänyt yhteiskunnallinen vaikuttaja ja kirjailija, joka tunnetaan erityisesti toiminnastaan tasa-arvon ja naisten oikeuksien edistämiseksi. Kirjallisuudessa hän kuului suomalaisen realismin edelläkävijöiden joukkoon.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU