Politiikka
8.12.2023 12:43 ・ Päivitetty: 8.12.2023 12:43
Mitä Urpilainen tekisi ”pedagogisena piispana?” – hyvä esimerkki löytyy Brysselistä
EU-komissaari, kasvatustieteiden maisteri, SDP:n presidenttiehdokas Jutta Urpilainen puuttuisi koululuokkien ryhmäkokoon ja kännyköiden käyttöön, jos hän olisi ”pedagoginen piispa”, jolla olisi absoluuttinen kouluvalta.
Tämä kävi selväksi, kun hän oli perjantaina Helsingin hiippakunnan piispan Teemu Laajasalon tentattavana Helsingin tuomiokirkon kryptassa. Ilta-Sanomat näytti ja näyttää yksinoikeudella kaikkien ehdokkaiden kanssa käydyt Presidentin arvot -keskustelut suorana lähetyksenä verkkosivuillaan.
Tällä viikolla on puhuttu paljon suomalaisesta koulusta jo sen takia, että oppimista mittaavat Pisa-tulokset osoittavat suomalaisoppilaiden tason laskeneen.
Laajasalo kysyi Urpilaiselta, mitkä olisivat tärkeimmät keinot hänen mielestään pistää koulu kuntoon. Ehdokkaalta löytyivät vastaukset nopeasti.
– Pienentäisin ryhmäkokoja. Entisenä opettajana tiedän, että riittävän pienissä ryhmissä opettajalla on parempi mahdollisuus huomioida lapset yksilöinä.
URPILAINEN kertoi haastavansa ainakin kaksi asiaa nykymenossa. Toinen on oletus, että lapset ovat aika lailla itseohjautuvia.
– Osa pystyy siihen jo pienestä lähtien, mutta kaikista ei siihen ole. Siksi riittävän pienet ryhmät ovat tärkeitä, jotta opettajalla on aikaa lapsille ja lapsi tuntee olonsa turvalliseksi. Iso yhteisö ja isot tilat voivat luoda osalle lapsista ongelmia.
Kännyköiden käyttö on toinen asia, jota hän olisi valmis ”pedagogisena paavina” rajoittamaan kouluympäristössä. Urpilainen sanoo arvostavansa teknologian hyödyntämistä opetuksessa, mutta joka paikkaan ja tilaan ne eivät välttämättä sovi.
EU-komissaarin työssään kahden lapsen äitinä hän on seurannut läheltä, miten Brysselissä toimitaan.
– Siellä ensinnäkin alle 10-vuotiailla ei ole kännyköitä. Niitä ei tuoda kouluun, ja tätä valvotaan isompienkin lasten kohdalla hyvin tarkkaan.
Urpilainen uskoo, että kännyköiden käytön rajoittaminen koulupäivän aikana rauhoittaisi opetustilannetta ja auttaisi lapsia keskittymään paremmin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.