Kotimaa
10.11.2019 12:06 ・ Päivitetty: 10.11.2019 12:06
Motiivi: Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Helsingin yliopiston maksamaan yhteensä lähes 120 000 euroa hyvitystä irtisanomilleen työntekijöille
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Helsingin yliopiston maksamaan yhteensä lähes 120 000 euroa hyvitystä irtisanomilleen työntekijöille, kertoo JHL:n Motiivi-lehti. Työntekijöiden saamat hyvitykset vaihtelevat lehden mukaan 7 000 eurosta 10 000:een.
Kolmetoista JHL:n jäsentä oli haastanut yliopiston oikeuteen laiminlyönneistä ja rikkomuksista irtisanomisprosessin aikana. Tuomio ei ole lainvoimainen.
Käräjäoikeuden päätös liittyy Helsingin yliopiston yt-neuvotteluihin, jotka käytiin syksyllä 2015. Niiden seurauksena yliopisto irtisanoi noin 370 työntekijää tuotannollis-taloudellisista syistä.
JHL:läisten juristin Anna-Leena Virtasen mielestä käräjäoikeuden linjaus on voitto.
”Se merkitsee, että työnantajan on varauduttava huolellisesti yt-nevotteluihin, jotta ne eivät jää liian ylimalkaiselle tasolle. Henkilöstön osallistumismahdollisuuksia ei saa noin vaan sivuuttaa.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.