Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

26.4.2022 05:21 ・ Päivitetty: 26.4.2022 05:21

MTV: Yli 16 000 hotelliasiakkaan henkilötiedot vuotaneet

Kari Hulkko

Ainakin kahdessa Helsingissä sijaitsevassa hotellissa on vuotanut lähes 16 000 asiakkaan henkilötiedot, kertoi MTV:n uutiset maanantaina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

- Yhden toimittajamme järjestelmissä on ollut tietovuoto. Hyökkäys on koskenut myös useita muita hotelleja Suomessa. Meille ei ole ilmoitettu, mitkä hotellit, koska asia on toimittajamme ja kärsineiden hotellien välinen. Ryhmästämme kohteena ovat F6 ja hotelli Kämp, kertoi Nordic Hotels and Resortsin viestinnän neuvonantaja Jonathan Blom MTV:lle.

Blomin mukaan häiriö on korjattu ja varausten tekeminen hotellien verkkosivuilla on turvallista. Hän kertoo MTV:lle, että asiakkaisiin on otettu yhteyttä sähköpostitse.

Asiasta on tehty ilmoitus sekä Euroopan tietosuojavaltuutetulle että Suomen poliisille.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU