Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

24.3.2021 06:04 ・ Päivitetty: 24.3.2021 06:44

Murheellinen ennätys Brasiliassa – tiistai oli ensimmäinen yli 3000 koronakuoleman päivä

LEHTIKUVA / AFP Miguel Schincariol
Ilmakuva Vila Formosan hautausmaalta Sao Paulossa 23.maaliskuuta 2021.

Brasiliassa päivittäisten koronakuolemien määrä nousi tiistaina ensimmäistä kertaa yli kolmen tuhannen. Terveysministeriö kirjasi edellisten 24 tunnin ajalta yhteensä 3  251 koronaan liittyvää kuolemaa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Arviolta 46 miljoonan asukkaan Brasiliassa on kirjattu tähän mennessä yhteensä lähes 299  000 koronakuolemaa. Maailman maista ainoastaan Yhdysvalloissa on vahvistettu Brasiliaa enemmän koronaan liittyviä kuolemantapauksia.

Keskimääräinen päivittäisten koronakuolemien määrä on yli kolminkertaistunut Brasiliassa vuoden alun jälkeen. Nykyisellään päivittäisiä kuolemia on keskimäärin 2  364. Lukema on tällä hetkellä korkein maailmassa.

Asiantuntijat arvioivat, että paikallinen virusmuunnos on lisännyt kuolemantapausten määrää.

Lisähappi käymässä vähiin monin paikoin

Brasilian terveydenhuolto on pahoin kuormittunut, ja monet maan sairaaloista toimivat tällä hetkellä äärirajoillaan. Syyttäjänvirasto kertoi tiistaina maan terveysministeriön varoittaneen, että lisähappea on jäljellä huolestuttavan vähän kuudessa Brasilian 27 osavaltiosta.

Sao Paolon osavaltiossa ainakin 135 ihmistä, joiden oli joko vahvistettu tai epäiltiin saaneen koronavirustartunnan, kuoli viime viikolla odottaessaan pääsyä teho-osastolle, paikallinen televisiokanava kertoi. Yli 400 ihmistä odottaa parhaillaan maassa teho-osaston paikkaa.

Terveysministeri vaihtui jälleen

Uusi synkkä ennätys tehtiin samana päivänä, kun maan presidentti Jair Bolsonaro virallisesti nimitti maahan jälleen uuden terveysministerin. Kardiologi Marcelo Queiroga, 55, seuraa tehtävässä Eduardo Pazuelloa.

Pazuello on kenraali, jolla ei ole minkäänlaista lääketieteellistä taustaa. Hänen toimiaan koronavirusepidemian hillitsemiseksi on kritisoitu laajalti, ja häneen kohdistuu myös tutkinta Manausin kaupungin tammikuisiin tapahtumiin liittyen. Kaupungissa sijaitsevassa sairaalassa loppui tammikuussa lisähappi, minkä seurauksena koronapotilaita kuoli.

Queiroga on jo neljäs Brasilian terveysministeri koronaviruskriisin aikana. Pazuelloa edeltäneet kaksi ministeriä riitautuivat molemmat presidentti Bolsonaron kanssa koronaepidemian hoidosta.

Uutista täydennetty klo 8.43.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU