Ulkomaat
1.4.2025 07:08 ・ Päivitetty: 1.4.2025 07:39
Netanjahu pyörsi päätöksensä keskustiedustelupalvelun johtajan nimityksestä – harkitsee muita ehdokkaita
Israelissa pääministeri Benjamin Netanjahu on perunut päätöksensä nimittää entinen laivaston komentaja Eli Sharvit keskustiedustelupalvelu Shin Betin johtajaksi, kertoo pääministerin kanslia.
Kanslian mukaan pääministeri aikoo harkita muita ehdokkaita.
Kun tieto Sharvitin nimittämisestä oli tullut, julkisuteen tuli tietoja, että Sharvit olisi ollut mukana toissa vuoden laajoissa mielenosoituksissa, joissa vastustettiin Netanjahun hallituksen oikeuslaitokseen suunnittelemia muutoksia. Lisäksi Sharvit kannatti vuonna 2022 Libanonin kanssa solmittua vesisopimusta, jota Netanjahu vastusti.
Lisäksi ex-komentaja oli kirjoittanut mielipidekirjoituksen, jossa hän vastusti Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ilmastopolitiikkaa.
Trumpin vakaana tukijana tunnettu senaattori Lindsey Graham arvostelikin jo maanantaina viestipalvelu X:ssä nimitystä.
- Israelin valtiolla ei ole koskaan ollut parempaa tukijaa kuin presidentti Trump. Lausunnot, joita Eli Sharvit on antanut presidentti Trumpista ja hänen politiikastaan, luovat tarpeetonta stressiä kriittisillä hetkillä. Neuvoni israelilaisille ystävillemme on: muuttakaa kurssia ja tehkää parempi ennakkotarkistus, Graham neuvoi.
Netanjahu nimitti Sharvitin eilen siitä huolimatta, että Israelin korkein oikeus jäädytti perjantaina Netanjahun päätöksen erottaa keskustiedustelupalvelun edellinen komentaja Ronen Bar. Oikeuden linjaus tuli sen jälkeen, kun oppositiopuolueet ja kansalaisjärjestö olivat tehneet erilliset valitukset erottamispäätöksestä.
Uutista täydennetty klo 10.39.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.