Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

27.11.2024 16:27 ・ Päivitetty: 27.11.2024 16:27

Nyt se on saletti: Ilmari Nurminen on SDP:n ehdokas Tampereen pormestariksi

Jukka-Pekka Flander / SDP

Kansanedustaja, Tampereen kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ilmari Nurminen on nimitetty SDP:n ehdokkaaksi Tampereen pormestariksi.

Demokraatti

Demokraatti

Päätöksen teki SDP Tampereen edustajisto kokouksessaan ja se oli yksimielinen.

Ilmari Nurminen on toiminut Tampereen kaupunginvaltuuston puheenjohtajana vuodesta 2021 sekä kansanedustajana vuodesta 2015.

– Minä haluan, että Tampere on kasvava, nuorekas, elävä, suvaitsevainen, kansainvälinen ja toisistamme huolta pitävä. Minä haluaisin olla Tampereen näköinen pormestari, Nurminen kertoo tiedotteessa.

Kokouksessa asetettiin myös 27 uutta ehdokasta SDP:n listalle kevään kuntavaaleihin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU