Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Työmarkkinat

20.3.2025 15:29 ・ Päivitetty: 20.3.2025 15:29

Nyt varmistui: tämä lakko toteutuu muun muassa Outokummussa ja Patriassa

LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Teknologiateollisuuden ylempien toimihenkilöiden työriidassa on edetty, muttei päästy vielä ratkaisuun, kertoi valtakunnansovittelijan toimisto torstaina viestipalvelu X:ssä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tämä tarkoittaa sitä, että Ylemmät toimihenkilöt YTN:n perjantaille ilmoittama lakko toteutuu nimetyissä yrityksissä. Niihin kuuluvat muun muassa Outokumpu ja Patria.

Lakko on jatkoa helmikuun lopussa alkaneille perjantaipäivien lakoille.

Työriidan sovittelua kerrotaan jatkettavan ensi viikon tiistaina.

YTN on jättänyt lakkovaroitukset myös kahdelle seuraavalle perjantaille. Silloin lakkojen on kerrottu kasvavan sekä yritysten että niihin osallistuvien ylempien toimihenkilöiden määrän osalta. Kahden uuden lakkopäivän piirissä on ilmoitettu olevan 55 teknologiateollisuuden erikseen nimettyä yritystä ja 25  000 ylempää toimihenkilöä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU