Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Urheilu

23.8.2018 14:47 ・ Päivitetty: 23.8.2018 14:47

”Olemme hyväksyneet alhaisemmat bonukset” – IS: Maajoukkuemiehet antavat naisille omistaan

Miesten ja naisten jalkapallomaajoukkueiden pelaajille maksetut erisuuruiset korvaukset edustustehtävistä nostivat keskustelua viime vuoden lopulla. Nyt miesten maajoukkuepelaajat leikkaavat palkkioitaan naisten hyväksi, kertoo maajoukkuekapteeni Tim Sparv Ilta-Sanomille.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Korvauksissa on miesten eduksi eroa ottelubonuksissa, jotka riippuvat tuloksesta ja vastustajasta. IS:n mukaan miehet ovat valmiita leikkaamaan nykyisistä palkkioistaan noin 25–33 prosenttia, ja Palloliiton pääsihteeri Marco Casagrande vahvisti prosenttimäärän Ylelle.

– Olemme hyväksyneet alhaisemmat bonukset sekä muita muutoksia sopimuksessamme, mikä antaa Palloliitolle enemmän liikkumatilaa tulevissa neuvotteluissa naisten kanssa, Sparv sanoo IS:lle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU