Politiikka
11.1.2024 13:16 ・ Päivitetty: 11.1.2024 13:17
”Olen varma, että mitään salattavaa ei ole” – SDP:stä vaade presidenttiehdokkaille
SDP:n puoluehallituksen jäsen Dimitri Qvintus vaatii presidenttiehdokkaita avaamaan kampanjarahoituksensa jo ennen ennakkoäänestyksen alkua. Qvintus on toiminut aiemmin SDP:n pääministerien erityisavustajana.
– Ehdokkaiden pitäisi avata kampanjarahoituksensa jo ennen ennakkoäänestyksen alkua. On epäterve tilanne, jos äänestäjät eivät äänestyshetkellä tiedä, mistä ja keneltä jopa miljoonan euron vaalirahoitus on tullut ehdokkaalle. Mielestäni on demokratian näkökulmasta positiivista ja tärkeää, että ehdokkaat ovat onnistuneet keräämään vaalirahoitusta. Mutta samalla on vaadittava avoimuutta ja että ehdokkaat paljastavat rahoituksensa lähteet” Qvintus sanoo tiedotteessaan.
Yle kertoi aiemmin tänään presidenttiehdokkaiden kampanjabudjeteista. Artikkelin mukaan kaikki ehdokkaat eivät aio vielä kertoa, mistä vaaliraha on peräisin. Qvintuksen mukaan ehdokkailla on kultainen mahdollisuus toimia esimerkkinä ja näyttää arvojohtajuutta myös kampanjoissaan.
– Jälleen kerran on puhuttu paljon siitä, että tasavallan presidentti on ja hänen pitää olla arvojohtaja. Sitä on oltava jo ehdokkaana, ja avoimuus ja läpinäkyvyys ovat keskeisiä arvoja länsimaisessa demokratiassa. Siksi on tärkeää, että jokainen presidenttiehdokas näyttää esimerkkiä julkaisemalla vaalirahoituksensa, jotta äänestäjillä on kaikki tieto ennen äänestämistä. Olen varma, että mitään salattavaa ei ole, Qvintus huomauttaa.
Valtiontalouden tarkastusviraston mukaan ensimmäisen vaalikierroksen viimeinen päivä jättää vaalirahoitusilmoitus ajoissa on 2. huhtikuuta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.