Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

12.7.2016 12:14 ・ Päivitetty: 12.7.2016 12:14

Opec: Öljyn ylitarjonta hiipuu

Öljyntuottajamaiden järjestö Opec ennakoi, että raakaöljyn ylitarjonta vähenee tänä ja ensi vuonna. Järjestö ennustaa, että tuotantoaan leikkaavat erityisesti Opecin ulkopuoliset tuottajat, kuten Yhdysvallat.

Opec odottaa, että järjestön ulkopuoliset maat vähentävät tänä vuonna tuotantoa miljoonalla tynnyrillä päivässä 56 miljoonaan tynnyriin. Opec-maat ovat kasvattaneet tuotantoaan ja pumppasivat toukokuussa 33 miljoonaa tynnyriä päivässä.

Raakaöljyn hinta on alhainen, sillä Opecin jäsenet eivät ole supistaneet tuotantoaan ylitarjonnasta huolimatta. Varsinkin Saudi-Arabia on pitänyt tuotantoa yllä säilyttääkseen markkinaosuutensa.

Alhainen hinta on ahdistanut erityisesti amerikkalaisia liuskeöljyn tuottajia, joille tuotanto ei kannata nykyisellä 45–50 dollarin tynnyrihinnalla.
STT-AFP

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU