Politiikka
23.5.2016 04:37 ・ Päivitetty: 23.5.2016 04:37
Orpo Savon Sanomissa: Kadonneista turvapaikanhakijoista valtaosa on luultavasti lähtenyt maasta
Suurin osa Suomessa kadonneista turvapaikanhakijoista on luultavasti poistunut maasta, arvioi sisäministeri Petteri Orpo (kok.) Savon Sanomissa.
Hän sanoo olevansa enemmänkin huolestunut turvapaikanhakijoista, jotka saavat kielteisen päätöksen mutta eivät halua lähteä Suomesta. Orvon mukaan heidän määränsä voi kasvaa tuhansiin.
Vaarana on ministerin mielestä alakulttuurin syntyminen ja ihmisten katoaminen ”maan alle”.
– Tällainen ilmiö pyritään estämään muun muassa perustamalla kielteisen päätöksen saaneille palautuskeskuksia, jotka olisivat tiukemmin kontrolloituja kuin vastaanottokeskukset, hän sanoo lehdessä.
Keskusrikospoliisi tiedotti hiljattain, että vastaanottokeskuksista on kadonnut noin 2 500 turvapaikanhakijaa tämän ja viime vuoden aikana.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
22.5.2016 12:22
”Mitä jos poimisit hukkuneiden ruumiita mökkirannaltasi?” – SDP:n Razmyar kysyy, mihin jäi empatia
Politiikka
19.5.2016 13:50
SDP:n kansanedustajat: Turvallisuus edellyttää riittävästi poliiseja
Politiikka
18.5.2016 07:48
”Turvallisuustilanne on parantunut”, ”Vältettävä kaikkea matkustamista” – Tuomioja ihmettelee linjausten ristiriitaa
Politiikka
17.5.2016 08:46
Oleskelulupien saanti Suomeen vaikeutuu – Afganistaniin, Irakiin ja Somaliaan on nyt turvallista palata, sanoo Migri