Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

28.10.2025 06:09 ・ Päivitetty: 28.10.2025 06:13

Osuuspankkiryhmä palaa vanhaan nimeensä

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Osuuspankkeja hallinnoiva OP Ryhmä muuttaa tiistaina nimensä OP Pohjolaksi. Uusi nimi on ollut aiemmin käytössä vuosikymmen sitten.

Demokraatti

Demokraatti

Varsinaisten osuuspankkien ja muiden OP Pohjolaan kuuluvien yhtiöiden nimet eivät tällä kertaa muutu.

Pankin tiedotteen mukaan uusi nimi yhdistää Pohjola Vakuutuksen brändin vanhaan osuuspankkiryhmään. Nimenvaihdoksella ryhmä korostaa finanssipalveluidensa laajuutta.

Vuosina 2007-2014 osuuspankkiryhmä käytti nimeä OP-Pohjola -ryhmä. Sen jälkeen nimeksi vaihtui nykyinen, kieliopillisesti kehno OP Ryhmä.

Suomen suurin finanssikonserni käynnistyi maatalouden rahoittamiseen luoduista osuuskassoista ja paikallisista osuuspankeista vuonna 1902.

Suomessa toimii myös toinen osuuspankkiryhmä, pienpankkien yhteenliittymä Paikallisosuuspankit.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU