Ulkomaat
18.10.2021 04:06 ・ Päivitetty: 18.10.2021 04:06
Pedro Sanchez aikoo kieltää prostituution Espanjassa
Espanjan pääministeri Pedro Sanchez vannoi sunnuntaina kieltävänsä prostituution maassa. Sosialistisen puolueensa kolmipäiväisessä kokouksessa puhunut pääministeri näkee prostituution naisia orjuuttavana.
Espanjassa seksin myyminen on laillista, mutta paritus ja seksuaalinen hyväksikäyttö ovat laitonta toimintaa. Prostituutio dekriminalisoitiin maassa 1990-luvulla. Seksipalvelujen tarjoaminen omasta tahdosta on sallittua. Nykyiset lait keskittyvät ihmiskaupan torjuntaan.
Britannian yleisradioyhtiö BBC kirjoittaa nykyistä järjestelmää tukevien katsovan, että dekriminalisointi on tehnyt seksityöläisten elämästä turvallisempaa
BBC:n mukaan Espanjassa 300 000 naisen arvioidaan työskentelevän seksityöläisenä.
Yli kymmenen vuotta sitten tehdyn tutkimuksen mukaan Espanjassa joka kolmas mies on elämänsä aikana ainakin kerran maksanut seksistä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.