Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

2.11.2020 06:52 ・ Päivitetty: 2.11.2020 06:52

Pelastustyöt Egeanmeren maanjäristyksen jäljiltä jatkuvat neljättä päivää – liki tuhat loukkaantunut, uhriluku nousi

LEHTIKUVA / AFP / YASIN AKGUL
Maanjäristyksen runtelema kerrostalo Izmirissä 1.marraskuuta 2020.

Egeanmeren maanjäristyksen uhriluku on noussut Turkissa 79:ään, kertoo turkkilaismedia CNN Türk.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Maanjäristyksessä on loukkaantunut yli 960 ihmistä.

Pelastustyöt perjantain maanjäristyksen jäljiltä jatkuvat nyt neljättä päivää. CNN Türkin mukaan raunioista on löydetty vielä elossa olevia ihmisiä, muun muassa 3-vuotias tyttö.

Lähes 6 000 pelastustyöntekijää teki viikonloppuna yötä päivää töitä, kun mahdollisia eloonjääneitä etsittiin Izmirissä sortuneista rakennuksista. Yhteensä sadat rakennukset vaurioituivat, mutta suurimmassa osassa vauriot ovat pienehköjä.

Maanjäristys tuntui myös Kreikassa. Kreikka on ilmoittanut kahdesta kuolleesta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU