Kotimaa
23.5.2025 05:05 ・ Päivitetty: 23.5.2025 05:05
Perustoimeentulotuen saajien määrä alkoi nousta – tässä syy
Perustoimeentulotuen saajamäärä nousi yli 150 000 kotitalouteen huhtikuussa, kertoo Kansaneläkelaitos. Määrä on 17 000 enemmän kuin vuotta aiemmin.
Osittain määrän kasvu selittyy Suomesta kotikuntansa saaneiden ukrainalaisten siirtymisellä sosiaaliturvan piiriin.
Huhtikuussa 2023 perustoimeentulotukea saaneita kotitalouksia, joissa tuen hakija oli ukrainalainen, oli yhteensä 277, nyt yli 11 000.
Saajamäärät ovat kesäkuukausina yleensä suuremmat kuin muina vuodenaikoina, eli kesän luvut tulevat todennäköisesti kasvamaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.