Politiikka
8.6.2020 17:58 ・ Päivitetty: 8.6.2020 17:58
Perustuslakivaliokunta puuttui kannanotossaan elpymisrahaston käsittelyn vaiteliaisuuspyyntöön
Valtioneuvoston EU-ministerivaliokunta sai viime viikon torstaina muokatuksi kantansa EU:n 7-vuotiseen budjettiesitykseen sekä jättimäiseen 750 miljardin elpymisrahastoon.
Elpymisrahastosta käytiiin eduskunnassa hallituksen ja opposition välinen tiukkasanainen ajankohtaiskeskustelu heti torstaisen kyselytunnin jälkeen. Jo kyselytunnilla asia puhutti.
Asia etenee nyt eduskunnan valiokunnissa.
Yksi EU-asioita käsittelevälle suurelle valiokunnalle lausunnon antavista valiokunnista on perustuslakivaliokunta.
Perustuslakivaliokunnan perjantaisesta pöytäkirjasta on luettavissa, että valiokunta on antanut asiasta kannanoton. Aivan tavanomaisia tällaiset kannanotot eivät ole.
Perustuslakivaliokunta kiinnittää huomiota siihen, että nyt arvioitavaan valtioneuvoston kirjelmään sisältyy sisällöllisesti ja ajallisesti laaja vaiteliaisuuspyyntö. Eduskunnalta pyydetään perustuslain 50 §:n 3 momentin perusteella vaiteliaisuutta asian käsittelyssä, jotta voidaan turvata Suomen neuvottelutavoitteet.
Perustuslakivaliokunnan kannanoton mukaan nyt käsillä olevassa asiassa perustuslain 50 §:n 3 momenttiin ei voida kuitenkaan perustaa valtioneuvoston pyynnön mukaista laajaa, erittelemätöntä ja pitkäkestoista vaiteliaisuutta.
Ilmeisesti eduskunnan suuri valiokunta on jo noteerannut perustuslakivaliokunnan kannan, sillä se on rajannut vaiteliaisuuden piiriin kuuluvia asioita. ”Valiokunta päätti perustuslain 50 §:n 3 momentin nojalla, että asian käsittelyyn osallistuvien valiokunnan jäsenten on noudatettava vaiteliaisuutta muistion erikseen merkityn sisällön osalta”, suuren valiokunnan tämänpäiväisen kokouksen pöytäkirjassa lukee.
Perustuslakivaliokunta toteaa kannanotossaan my, että käsiteltävän asiakokonaisuuden valtiosääntöoikeudellinen arviointi ei välttämättä tule toteutetuksi siinä määräajassa, jolloin asiaa koskevat EU-neuvottelut jatkuvat.
Neuvottelujen on määrä jatkua jo huomenna EU:n Talous- ja rahoitusasioiden neuvostossa Ecofinissä, jossa Suomea edustaa valtiovarainministeri. Perustuslakivaliokunnan huomisen kokouksen esityslista ei viittaa siihen, että valiokunta saisi vielä huomenna lausuntoaan valmiiksi: ainakaan lausuntoluonnoksen käsittelyä ei esityslistassa mainita.
”Perustuslakivaliokunta edellyttää, että Suomi ei tosiasiallisesti miltään osin sitoudu neuvotteluissa ehdotukseen ennen kuin asian perustuslakiarviointi on saatu asianmukaisesti toteutettua”, perustuslakivaliokunnan kannanotossa muistutetaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.