Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

29.1.2019 14:21 ・ Päivitetty: 29.1.2019 14:21

Petro Poroshenko on ilmoittanut pyrkivänsä jatkokaudelle – Gallupeissa ykkösenä on ollut entinen pääministeri Julija Tymoshenko

Ukrainan istuva presidentti Petro Poroshenko on ilmoittanut pyrkivänsä jatkokaudelle. Hän nousi valtaan vuoden 2014 vallankumouksen jälkeen.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Mielipidekyselyissä ykkösenä on viime ajat ollut entinen pääministeri Julija Tymoshenko ennen Poroshenkoa ja poliittisesti kokematonta koomikkoa Volodomyr Zelenskyä.

Suurista odotuksista huolimatta Poroshenkon valtakaudella korruptio ja oligarkkivalta Ukrainassa eivät ole juurikaan vähentyneet.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU