Politiikka
9.7.2019 10:12 ・ Päivitetty: 9.7.2019 10:12
Pettynyt SDP:n Mäkisalo-Ropponen: ”Toivon, että asiaa pohdittaisiin ministeriössä vielä uudelleen”
Muistiliiton puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropponen on pettynyt hallituksen päätökseen sisällyttää muistiasiat osaksi valmisteltavaa ikäohjelmaa. Kansanedustaja on huolissaan, että muistisairaudet liitetään vain ikääntyvien ihmisten ongelmaksi, vaikka ne koskettavat laajempaa joukkoa.
– Joka kolmannessa tapauksessa muistisairauteen liittyvät epäterveelliset elämäntavat, Mäkisalo-Ropponen kertoo tiedotteessaan.
Hän muistuttaa, että aivojen terveyteen voidaan vaikuttaa koko elämän ajan. Joka kolmannessa tapauksessa muistisairauteen liittyvät kansanedustajan mukaan epäterveelliset elämäntavat.
– Olen mukana Joensuun seudun Omaishoitajat ry:n ALISA-hankkeessa, jossa pyritään tunnistamaan ja tukemaan lapsia ja nuoria, joiden perheissä on arkea varjostavia terveydellisiä tai henkisiä ongelmia. Nämä lapset ja nuoret jäävät helposti kaiken tuen ulkopuolelle, eikä heidän tuen tarvettaan edes tunnisteta, Mäkisalo-Ropponen kertoo.
Hankkeen myötä Suomessa on kansanedustajan mukaan havaittu elävän paljon lapsia ja nuoria, joiden elämään vaikuttaa voimakkaasti vanhemman muistisairaus.
– Muistiliitto esitti, että hallitusohjelmaan olisi tehty kirjaus nykyisen muistiohjelman jatkosta. Valitettavasti hallitusohjelma ei tätä mainitse ja tein asiasta kirjallisen kysymyksen perhe-ja peruspalveluministeri Krista Kiurulle (sd.).
– Ministerin vastauksessa tuli esille, että erillisen muistiohjelman sijasta muistiasiat on tarkoitus sisällyttää osaksi valmisteltavaa ikäohjelmaa. Tämä linjaus sotii sitä asiantuntijoiden linjausta vastaan, jossa muistisairaudet ymmärretään neurologisiksi vammaissairauksiksi, eikä erityisesti ikääntymiseen liittyväksi ilmiöksi, kansanedustaja harmitteleen.
Lisää aiheesta
– Toivon, että asiaa pohdittaisiin ministeriössä vielä uudelleen, Mäkisalo-Ropponen toteaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
2.7.2019 06:11
”Merkittävä suunnanmuutos” – Kansanedustaja nostaa esiin kaksi asiaa hallituksen ensimmäisestä lisätalousarviosta
Politiikka
27.6.2019 10:22
Merja Mäkisalo-Ropponen Savo-Karjala kansanedustajien yhteyshenkilöksi
Politiikka
24.6.2019 10:43
Kansanedustaja Mäkisalo-Ropponen: ”Kotihoidon kehittäminen on välttämätöntä”
Politiikka
18.6.2019 13:24
Valiokuntapaikat sinetöitiin – vain tiedusteluvalvonnan valinnat lykättiin myöhemmäksi