Mielipiteet
4.4.2019 04:45 ・ Päivitetty: 22.5.2019 13:15
Pohjalaisdemareilla on sama suunta – olemme suunnitelmallisesti vahvistaneet piirimme poliittista roolia
Aika usein törmää keskusteluun siitä, mikä on piirijärjestön tehtävä. Ja aika usein kuulee lausuttavan, että piireistä ja puolueestakin on tullut pelkkä vaaliorganisaatio. Me olemme Pohjanmaalla päättäneet, että piirimme on jotain muutakin.
Viime vuonna päivitetyssä strategiassamme linjasimme olevamme vahva ja näkyvä vaikuttaja sekä edunvalvoja ja yhteistyön rakentaja Vaasan vaalipiirin kaikkien kolmen maakunnan alueella sekä puolueen sisällä. Tämä kirjaus ei ole vain teksti yhteisesti hyväksytyssä paperissa, vaan olemme viime vuodet suunnitelmallisesti vahvistaneet erityisesti piirimme poliittista roolia.
Kaksi vuotta sitten kokosimme piirin jokaiseen maakuntaan työryhmän pohtimaan maakuntakohtaisia poliittisia tavoitteita. Näiden kolmen ryhmän työn tuloksista piirihallitus kokosi Pohjanmaan piirille poliittisen ohjelman, joka hyväksyttiin syyspiirikokouksessa marraskuussa 2017.
Oli syntynyt yhteinen tahtotila poliittisista tavoitteista, joita pohjalaiset demarit haluavat yhdessä edistää. Rohkenen sanoa, että olemme vaalipiirimme puolueista tässä suhteessa yhtenäisin.
On parempi nostattaa pölyä kuin niellä sitä.
Viime vuonna jalostimme poliittisesta ohjelmasta sekä piirihallituksen kuntavierailujen ja kansanedustajakiertueella esiin nousseiden kysymysten pohjalta oman visiomme Vaasan vaalipiirin tulevaisuudesta. Visiossa tunnistetaan vaalipiirimme tärkeimmät kehittämistarpeet ja linjataan sosialidemokraattien näkökulmasta keskeisimmät tavoitteet lähivaalikausille. Visio yhteensovittaa kolmen maakunnan tavoitteet niin että eri alueilla toimimme samaan suuntaan.
Nyt meillä on vahva selkänoja tehdä piirissä myös politiikkaa. Piirikokouksen hyväksymät poliittinen ohjelma ja visio tarjoavat selkänojan myös maakuntatasolla toimiville luottamushenkilöillemme nostaa keskusteluun niin koulutuspoliittisia kuin sosiaali- terveyspalvelujen kehittämiseen liittyviä avauksia.
Piirihallitus aktiivisen puheenjohtajamme johdolla on ollut viime vuodet vahvan sitoutunut poliittisen roolimme kasvattamiseen. Suunnitelmallinen työ kunnallisjärjestöjen ja puolueosastojen niin järjestöllisen kuin poliittisenkin työn kehittämiseen on myös aloitettu.
Kuulin joskus viisauden, jota lainaan aina kun mahdollista. On parempi nostattaa pölyä kuin niellä sitä. Tässä hengessä meillä tehdään sosialidemokratiaa Pohjanmaalla.
Kirjoittaja on SDP:n Pohjanmaan piirin toiminnanjohtaja.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.