Politiikka
25.1.2019 05:29 ・ Päivitetty: 25.1.2019 05:29
Pohjolan ministerit koolla Helsingissä: miten vauhdittuu ilmastonmuutoksen torjunta?
Pohjoismaiden pääministerit ja ilmastoasioista vastaavat ministerit kokoontuvat tänään Helsinkiin vauhdittamaan pohjoismaista yhteistyötä ilmastonmuutoksen torjumiseksi.
Tapaamisen ovat kutsuneet koolle pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sekä asunto-, energia ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) (kuvassa).
Tavoitteena on kartoittaa konkreettisia toimia kohti Pohjoismaiden hiilineutraaliutta. Ministerit pohtivat myös, kuinka pohjoismaisia vähähiilisiä ratkaisuja saataisiin laajemmin käyttöön maailmalla.
Taustalla on tarve kiireellisesti vastata ilmastonmuutokseen vähentämällä päästöjä enemmän ja nopeammin, kuten hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin IPCC:n lokakuussa julkaistussa raportissa korostettiin.
Pääministeri Sipilällä on kokouksen yhteydessä kahdenvälinen tapaaminen sekä Norjan että Islannin pääministerien kanssa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
16.1.2019 13:40
Enemmän ja nopeammin: Sipilä ja Tiilikainen kutsuivat Pohjoismaiden pääministerit ja ilmastoasioista vastaavat ministerit Suomeen
Politiikka
1.11.2018 10:53
PN:n sosialidemokraatit vaativat: Pohjoismaiden tehostettava ilmastotyötään vahvistamalla hiilinielujen käyttöä