Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

26.11.2018 18:36 ・ Päivitetty: 26.11.2018 18:36

Poliisin pikkujouluvalvonnassa jäi kiinni yli 250 epäiltyä rattijuoppoa

Poliisin tehostetussa pikkujoululiikenteen valvonnassa jäi viime ja toissa viikonlopun aikana kiinni hieman yli 250 rattijuopumuksesta epäiltyä kuljettajaa, kertoo Poliisihallitus.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kiinnijääneistä 75:tä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta. Poliisi puhallutti yhteensä hieman yli 73 000 kuljettajaa. Keskimäärin joka 290:s ratsioissa tarkastettu kuljettaja osoittautui epäillyksi rattijuopoksi.

Rattijuoppojen määrä on pysynyt ilta- ja yöajan pikkujoululiikenteessä suunnilleen samalla tasolla kuin kahtena edeltävänä vuonna vastaavassa valvonnassa.

Liikennevalvonnan yhteydessä tavoitettiin 61 etsintäkuulutettua. Poliisihallituksen mukaan rattijuopumusvalvontaa jatketaan pikkujoulukauden loppuun asti.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU