Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kolumnit

19.2.2023 15:00 ・ Päivitetty: 19.2.2023 08:10

Puheet ilmastotoimenpiteiden tauottamisesta ovat populismia

Siirtymä puhtaaseen energiaan on hyvässä käynnissä. Puheet ilmastotoimenpiteiden tauottamisesta ovat populismia.

Miapetra Kumpula-Natri

Poliittinen poukkoilu ei edesauta investointivarmuutta. On mahdottomuus luvata energiakriisin aikana halpaa hiiltä, sillä ei sitä ole! Juuri fossiiliset energialähteet ovat aiheuttaneet heittelyä ja korkeita hintoja. Vaikka hiilen hinta on laskenut viime vuoden huippulukemista, on se silti moninkertainen aikaisempiin hintoihin verrattuna.

Vuonna 2022 jopa 89 prosenttia Suomen sähköntuotannosta oli päästötöntä! Tuulikapasiteetti lähes tuplaantui. Se ohittaa aika-ajoin ydinvoimankin.

Fingridin sivuja kun katsoin, näin tuulisena yönä 46 prosenttia sähköstä tuotetun tuulella, päivälläkin yli kolmanneksen. Luvut kuulostavat isolta, eikä ihme, kun investointeja tehtiin viime vuonna lähes kolmella miljardilla eurolla. Ja lisää tulee.

Päästöttömän ydinvoiman lisätuotantoa tuli uuden laitoksen koekäytöstä ja toivottavasti Olkiluoto 3 saadaan pian markkinoille. Älkäämme siis laittako ilmastotoimia tauolle!

Kilpailu edelläkävijyydestä on käynnistynyt tosissaan.

ON upeaa, että ilmaston ja energiaturvallisuuden tavoitteet tukevat toisiaan. EU-tasolla on yhä tehtävää markkinoiden kääntämisessä näiden tavoitteiden hyväksi. Ilman EU:n yhteistä toimintaa olisivat siirtoyhteydet heikommat, puhtaiden teknologioiden markkinat pienemmät, toimet Venäjää vastaan purisivat heikommin, investointivarmuus heikkenisi emmekä toimisi esimerkkinä maailman tarvitsemista ilmastotoimista.

Kilpailu edelläkävijyydestä on käynnistynyt tosissaan. Yhdysvalloissa herättiin ja on päätetty 369 miljardin dollarin investointiohjelma, joka puhdistaa energiatuotantoa, teollisuutta, infraa ja liikennettä. Myös Kiina kasvaa valtavasti puhtaissa teknologioissa – vaikka uutiset fossiilienergian kasvavasta kulutuksesta ovat nekin totta. Yhdysvaltojen kanssa neuvotellaan yhä tukipaketin protektionismin vähentämisestä. Mutta ei tipahdeta tästä tulevaisuuden työpaikkoja luovasta kehityksestä!

DEMARIT voivat olla ylpeitä. Olemme osoittaneet energia- ja ilmasto-ohjelmissamme suuntaa ja malttia. Realismi on yhä tarpeen, sillä energian hinta vaikuttaa joka kotiin ja tuotantoon. Energiamarkkinoiden turbulenssi Venäjän hyökkäyssodan jälkeen vaati rikkinäisiin markkinoihin puuttumista.

EU:ssa sovittiin muun muassa energiayhtiöiden ylisuurten voittojen verottamisesta. Myös kaasun yhteisostot vähentävät keskinäistä kilpailua ja sen nostamaa hintaa.

Uuden hallituksen työlistalla on oltava puhtaan sähkön ja varastoitavan vedyn avulla puhtaan teollisuuden strategia. Vanha teollisuus uudeksi ja uusia tulijoita! Ei tyydytä muiden operoimaksi energian lähdemaaksi vaan lisätään jalostusastetta ja sen myötä työpaikkoja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU