Politiikka
17.3.2016 12:31 ・ Päivitetty: 17.3.2016 12:40
Puolet Patriasta norjalaisomistukseen – Sipilä: ”Olemme erittäin tyytyväisiä”
Norjalainen Kongsberg ostaa 49,9 prosenttia Suomen valtion omistamasta puolustusvälineyhtiöstä Patriasta. Kauppahinta on 272 miljoonaa euroa.
Kongsbergin mukaan Kongsbergista, Patriasta ja Patrian puoliksi omistamasta norjalaisesta Nammosta syntyy johtava puolustusvälinetoimittaja Pohjoismaissa sekä merkittävä alan toimija koko Euroopassa.
– Tämän sopimuksen myötä Patria, Kongsberg ja Nammo muodostavat ainutlaatuisen ja vahvan pohjoismaisen puolustusteollisuuskokonaisuuden, jolla on vahvoja kansainvälisiä siteitä, sanoo Kongsbergin toimitusjohtaja Walter Qvam.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mukaan kauppa tukee merkittävästi Patrian asemaa kansainvälisillä markkinoilla.
– Teollinen kumppanuus puolustusteollisuudessa on hyvä tapa liiketoiminnan kehittämiseen, minkä vuoksi olemme erittäin tyytyväisiä Kongsbergin sitoutumisesta Patriaan, Sipilä arvioi.
Kongsberg on pörssiyhtiö, josta Norjan valtio omistaa puolet.
Yhtiö tarjoaa järjestelmiä ja ratkaisuja puolustus-, ilmailu- ja avaruus-, öljy- ja kaasuteollisuudelle sekä kauppalaivastoille.
Lisää aiheesta
Norjan valtio omistaa myös puolet Nammosta.
Patria osti joulukuussa 2014 lentokonevalmistaja Airbusin ulos yhtiöstä, minkä yhteydessä valtio ilmoitti hakevansa uutta teollista vähemmistöomistajaa Patrialle.
Juttua ja otsikkoa on täydennetty klo 14.40.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
20.4.2015 16:31
Patria vähentää yli 70 – työpaikkoja lähtee Hämeenlinnasta ja Tampereelta
18.4.2015 21:05
Patriaan pitää panostaa
12.1.2015 07:13
Kymmenien miljoonien panssariajoneuvotilaus ei tuo merkittävää lisätyötä Hämeenlinnaan
12.9.2013 05:06
Patrialta panssariajoneuvoja E-Afrikkaan – sopimuksen arvosta ei hiiskuta