Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

28.3.2025 06:58 ・ Päivitetty: 28.3.2025 06:58

Putinin uusin rauhantrollaus: Ehdottaa Ukrainaan suurvaltojen sanelemaa väliaikaishallintoa

Venäjän presidentinkanslia
Vladimir Putin esitti Ukraina-ehdotuksensa Murmanskissa, missä hän oli puhumassa Venäjän arktisen alueen seminaarissa.

Venäjän presidentti Vladimir Putin ehdottaa, että Ukrainaan valittaisiin siirtymäajan hallinto, joka neuvottelisi maalle rauhansopimuksen Venäjän kanssa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

-  Voisimme keskustella Yhdysvaltojen, jopa Euroopan maiden ja totta kai kumppaneidemme ja ystäviemme kanssa YK:n johdolla mahdollisuudesta perustaa siirtymäajan hallinto Ukrainaan, Putin sanoi torstaina Murmanskissa.

Lausunto toistaa Kremlin levittämää virheellistä mielikuvaa siitä, että Ukrainan presidentin valtaoikeudet olisivat päättyneet viime keväänä.

Volodymyr Zelenskyin presidenttikausi olisi rauhan aikana kestänyt vain kevääseen 2024 asti, mutta hän jatkoi tehtävässään maan sotatilan vuoksi. Ukrainan perustuslaki kieltää presidentin- tai parlamenttivaalien järjestämisen, kun sotatila on julistettu.

Myös Ukrainan oppositiojohtajat Petro Poroshenko ja Julija Tymoshenko sanoivat aiemmin maaliskuussa, että he tukevat edelleen vaalien lykkäämistä sodan jälkeiseen aikaan.

Miljoonia äänestäjiä on tavoittamattomissa joko ulkomailla, maan sisäisinä pakolaisina tai rintamasotilaina, osa asuu Venäjän miehitysvallan alla, eikä näissä oloissa vaaleja pystyttäisi järjestämään demokraattisesti saati turvallisesti.

ON EPÄSELVÄÄ, kuuluuko Putinin ehdotus Venäjän ehtoihin tulitaukosopimuksen luomiselle Ukrainaan, vai onko se pelkkää trollausta neuvottelukumppaneihin vaikuttamiseksi.

Yhdysvaltojenkin hallinnossa on kevään aikana toisteltu Venäjän luomaa mielikuvaa siitä, että Zelenskyi ei enää olisi maansa laillinen johtaja, ja kansalaisten luottamus presidenttiinsä olisi laskenut.

Maaliskuussa Ukrainassa tehdyissä mielipidekyselyissä Zelenskyin kannatus oli kuitenkin noussut 67 prosenttiin, yli kymmenellä prosenttiyksiköllä edellisiin mittauksiin verrattuna.

YHDYSVALTAIN edustajat neuvottelivat alkuviikosta sekä Venäjän että Ukrainan ulkoasiainhallinnon edustajien kanssa Saudi-Arabiassa.

Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion mukaan valtiojohtajien neuvotteluita Venäjän kanssa ei ole vielä sovittu.

Rubion palatessa torstaina Yhdysvaltoihin Karibian-kiertueelta häneltä kysyttiin, joko on aika korkeamman tason neuvotteluille Venäjän kanssa.

-  Mielestäni täytyy vielä saada aikaan lisää edistystä teknisellä tasolla, Rubio sanoi.

-  On vielä paljon töitä tehtävänä molempien osapuolten kanssa, erityisesti Venäjän, jonka kanssa emme ole puhuneet vuosiin.

Rubion mukaan neuvotteluissa edistymiselle ei voi asettaa aikataulua, koska ”asia ei ole kiinni Yhdysvalloista”.

Ulkoministeri sanoi, että presidentti Trumpin hallinto aikoo ensin keskustella neuvottelujen tähänastisista tuloksista.

Donald Trump on sanonut toistuvasti haluavansa tavata Putinin, todennäköisesti Saudi-Arabiassa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU