Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

17.4.2026 15:16 ・ Päivitetty: 17.4.2026 15:19

Ranska ja Britannia turvaisivat Hormuzinsalmea – Stubb: Suomi valmis kansainvälisen oikeuden mukaiseen yhteistyöhön

TOM NICHOLSON / POOL / AFP / LEHTIKUVA
Britannian pääministeri Keir Starmer (vas.) ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron isännöivät Hormuzinsalmen merenkulkua käsittelevää videokokousta.

Ranska ja Britannia olisivat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa yhteistä toimintaa heti, kun olosuhteet sen sallivat. Mukana olisi kymmenkunta maata.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Asiasta kertoi Britannian pääministeri Keir Starmer. Hän puhui asiasta sen jälkeen, kun Iran oli sanonut avanneensa Hormuzinsalmen aselevon ajaksi.

Ranska ja Britannia isännöivät tänään videokokousta, jossa suunniteltiin vapaan ja turvallisen merenkulun takaamista Hormuzinsalmessa. Mukana oli myös Suomen presidentti Alexander Stubb.

Hormuzinsalmen liikenne on ollut lähes pysähdyksissä helmikuun lopulla alkaneen sodan aikana.

- Kyseessä olisi ehdottomasti rauhanomainen ja puolustuksellinen tehtävä, jonka tarkoituksena olisi rauhoittaa kaupallista merenkulkua ja tukea miinojen raivaamista, Starmer sanoi lehdistötilaisuudessa.

Lehdistötilaisuudessa Saksan liittokansleri Friedrich Merz sanoi, että Yhdysvaltojen mukaantulo olisi myös ”toivottavaa”.

PRESIDENTTI Stubbin mukaan Iranin perjantainen ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta on positiivinen merkki. Stubb kommentoi asiaa viestipalvelu X:ssä sen jälkeen, kun hän oli osallistunut virtuaalikokoukseen.

Lisää aiheesta

Stubbin mukaan Suomi on valmis yhteistyöhön sellaisissa ratkaisuissa, jotka tuovat alueelle vakautta ja kunnioittavat kansainvälistä oikeutta. Kestävät ratkaisut vaativat diplomatiaa, Stubb painotti.

Kokousta isännöivät Ranska ja Britannia. Siihen osallistui noin 40 maata.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU